Back to Top
| Suitable for | Processor |
| Type | Cooler |
| Rotational speed (min) | 1300 RPM |
| Rotational speed (max) | 4000 RPM |
| Noise level (low speed) | 16 dB |
| Noise level (high speed) | 42.2 dB |
| Minimum airflow | 12.5 cfm |
| Maximum airflow | 50 cfm |
| Minimum air pressure | 0.5 mmH2O |
| Maximum air pressure | 7.8 mmH2O |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Ball bearing |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Power consumption (typical) | 4.8 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 108 mm (4.21 ") |
| Height | 110 mm (4.29 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 80 x 25 x 80 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.