Back to Top
| Suitable for | Processor |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 80 mm |
| Supported processor sockets | LGA 2011 (Socket R) |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| Rotational speed (max) | 8400 RPM |
| Noise level (high speed) | 52 dB |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Rack capacity | 2U |
| Hot-Plug support | |
| Compatible products | X9 2U+ UP, DP |
| Product colour | Grey |
| Material | Metal, Plastic |
| Voltage | 5 - 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.