Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 50/125 µm |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Tx power (min) | -18 dBmW |
| Rx power (min) | -8 dBmW |
| Rx power (max) | -4 dBmW |
| Duplex system | Full |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 15.875 mm (0.62 ") |
| Depth | 57.15 mm (2.23 ") |
| Height | 12.7 mm (0.5 ") |
| Weight | 3 g (0.01 lbs) |
| Package weight | 42 g |
| Certification | FCC, CE |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.