Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3z |
| SFP transceiver type | LX |
| Cable type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Power consumption (typical) | 0.66 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 100 °C |
| Width | 13 mm (0.51 ") |
| Depth | 55 mm (2.15 ") |
| Height | 8 mm (0.31 ") |
| Certification | IEC-60825; FDA 21; CFR 1040.10; 1040.11 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.