Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Duplex system | Full, Half |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Wall mountable | |
| Rack mounting | |
| Surge protection | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Power protection features | Overload |
| Certification | FCC, CE |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power requirements | DC |
| Input voltage | 48 - 56 V |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 104 x 82 x 32 mm |
| Weight | 134 g (0.3 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.