Back to Top
| Output power capacity | 1300 VA |
| Output power | 720 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 650 J |
| Efficiency | 95 % |
| Maximum current | 12 A |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery recharge time | 6.3 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Cold start |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 6 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC-15 A |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 391 mm (15.25 ") |
| Height | 203 mm (7.92 ") |
| Weight | 12000 g (26.46 lbs) |
| Package width | 286 mm |
| Package depth | 489 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 26500 g |
| Networking features | 10/100Base T Ethernet |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.