Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 312 J |
| Maximum current | 10 A |
| Efficiency | 95 % |
| Output voltage regulation | -13 - 7 % |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port |
| Battery recharge time (90%) | 8 h |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Cold start |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| Number of output phases | 1 |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 6 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | IEC 62040-1:2008+A1:2013; EN62040-2:2006, IEC62040-2:2016, Category C2 |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 320 mm (12.48 ") |
| Height | 183 mm (7.14 ") |
| Weight | 9980 g (22 lbs) |
| Package weight | 11020 g |
| Cables included | Input power cable, Output power cable, USB cable |
| Manual |
| Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) | |
| 50/60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.