Back to Top
| Output power capacity | 1440 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 316 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency (On-line mode) | 97 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Socket circuit breaker |
| Battery recharge time (90%) | 7 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | ABS synthetics |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 6 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Cooling type | Passive |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Depth | 410 mm (15.99 ") |
| Height | 279 mm (10.88 ") |
| Weight | 11990 g (26.43 lbs) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 369.1 mm |
| Package weight | 12670 g |
| Cables included | USB cable |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.