Back to Top
| Output power capacity | 1.5 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 142 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 1500 J |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 4 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection features | Coax |
| Power protection features | Overload |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Fault, Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 57/63 Hz |
| Output frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15239 m |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Depth | 356 mm (13.88 ") |
| Height | 279 mm (10.88 ") |
| Weight | 11340 g (25 lbs) |
| Package width | 200.66 mm |
| Package depth | 444.5 mm |
| Package height | 374.65 mm |
| Package weight | 11340 g |
| Cables included | USB cable |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
