Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 455 J |
| Maximum current | 10 A |
| Efficiency | 95 % |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Battery voltage | 12 V |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Surge protection | |
| LED indicators | Y |
| Cooling type | Active |
| Width | 203 mm (7.92 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 394 mm (15.37 ") |
| Weight | 11200 g (24.69 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.