Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 139 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12V/9AH |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 9 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Replacement battery cartridge | BB Battery - HR9-12 |
| Battery replacement alarms | Audible |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC B |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Depth | 264 mm (10.3 ") |
| Height | 231 mm (9.01 ") |
| Weight | 7212 g (15.9 lbs) |
| Bundled software | PowerPanel Personal Edition |
| Over current protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
