Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 92 % |
| Maximum current | 8.5 A |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | ABS synthetics |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 438 mm (17.08 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 13300 g (29.32 lbs) |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 15200 g |
| Weight (imperial) | 29 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.