SmartRack 9U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet with Clear Acrylic Window
Intended for use in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices, and other areas with limited floor space where equipment must be secure, organized, and out of the way.
The cabinet is made of heavy-duty steel and has a durable black powder-coated finish.
It has a load capacity of 200 pounds.
The front door has a shatter-resistant, clear acrylic window that allows you to monitor the equipment without having to unlock the enclosure.
The window not only prevents people from tampering with your IT equipment and reduces noise, but it also improves the appearance of your IT installation.
The top, bottom, and removable side panels are all vented, allowing air to circulate freely and keeping the equipment cool.
By rotating the cabinet 180° before mounting it, the reversible front door can open to the left or right. Top and bottom ports make it simple to route cables.
Equipment installation is simplified by square and threaded mounting holes and numbered rack spaces.
The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate network switches and patch panels up to 16.5 inches deep.
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 9U |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylic, Steel |
| Certification | UL/CSA 60950-1; EIA-310-E, RoHS |
| Width | 600.2 mm (23.41 ") |
| Depth | 450 mm (17.55 ") |
| Height | 501.7 mm (19.57 ") |
| Weight | 15600 g (34.39 lbs) |
| Package width | 663 mm |
| Package depth | 511 mm |
| Package height | 576.6 mm |
| Package weight | 17460 g |
| Manual | |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.