Back to Top
| Surge energy rating | 1800 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Port 1 output current | 3.1 A |
| USB charging | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 2.44 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering |
| Weight | 1040 g (2.29 lbs) |
| Width | 149 mm (5.81 ") |
| Depth | 106 mm (4.13 ") |
| Height | 198 mm (7.72 ") |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.