Back to Top
| Surge energy rating | 540 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Nominal input voltage | 12- V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| USB charging | |
| Port 2 output current | 4.2 A |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 500 V |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 6 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Response time | 1 ms |
| Auto power off |
| Weight | 470 g (1.04 lbs) |
| Width | 68.6 mm (2.68 ") |
| Depth | 134.6 mm (5.25 ") |
| Height | 132.1 mm (5.15 ") |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 111.8 mm |
| Package depth | 114.3 mm |
| Package height | 132.1 mm |
| Package weight | 680 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.