Back to Top
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 4.57 m |
| Power plug | NEMA 1–15P |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Weight | 1170 g (2.58 lbs) |
| Width | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 43.9 mm (1.71 ") |
| Height | 216.9 mm (8.46 ") |
| Certification | TUV tested to UL 1363A |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Country of origin | Vietnam |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 62 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 1270 g |
| Master carton width | 332 mm |
| Master carton length | 326.9 mm |
| Master carton height | 270 mm |
| Master carton weight | 13360 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332239386 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.