Back to Top
| Cable length | 10 m |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | 2 x USB A |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Vietnam |
| Certification | FCC |
| Output current (max) | 0.9 A |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package width | 238.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Master carton width | 248.9 mm |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Master carton height | 139.7 mm |
| Master carton weight | 2680 g |
| Quantity per master carton | 5 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332268676 |
| CE, REACH, RoHS | |
| 0 - 45 | |
| -40 - 70 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.