Back to Top
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Type | POS printer |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Print speed | 6 lps |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Maximum media length | 25400 mm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Built-in processor | |
| Standard printer languages | EPL, TSPL-EZ, ZPL, ZPL II |
| Media types supported | Continuous, die-cut, black mark, fan-fold, notched (outside wound) |
| LED indicators | Y |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Supported paper width | 10 - 112 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | Ethernet, RS-232, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2.5 A |
| Power supply | 60 W |
| DC output voltage | 24 V |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Energy Star certified | |
| Certification | FCC Class A, CE Class A, C-Tick Class A, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, EAC, CoC, BIS, KC, RoHS, REACH, WEEE |
| Width | 204 mm (7.96 ") |
| Depth | 280 mm (10.92 ") |
| Height | 164 mm (6.4 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Quick start guide | |
| Cables included | AC, USB |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.