Back to Top
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Type | POS printer |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Maximum media length | 2794 mm |
| Product colour | Black |
| Built-in processor | |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | Comply with RoHS, REACH, WEEE |
| Safety | FCC Class A, CE Class A, C-Tick Class A, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, EAC, CoC, BIS, KC, Energy Star |
| Width | 204 mm (7.96 ") |
| Depth | 280 mm (10.92 ") |
| Height | 164 mm (6.4 ") |
| Weight | 2400 g (5.29 lbs) |
| Y | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.