Back to Top
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 DPI |
| Product colour | Black |
| Autocutter durability | 1 million cuts |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), EAN13, EAN8, ITF-14, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Maximum roll diameter | 112 mm |
| Supported paper width | 112/82.5/80 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Buffer size | 4 KB |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | UL, C-UL, FCC A, TUV-GS, CE, CC |
| Compatible operating systems | Windows2000, XP, Vista, 2003 Server, OPOS 1.8, CUPS |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Drivers included |
| Dimensions (WxDxH) | 177 x 213 x 147 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.