Back to Top
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 400 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Half-cutter | |
| Product colour | White |
| Line spacing | 4 mm |
| Built-in barcodes | MaxiCode, PDF417 |
| Print head life | 200 km |
| Autocutter durability | 2000000 million cuts |
| Printer receipt unit life | 60000000 lines |
| Paper loading type | Easy Paper Loading |
| Supported paper width | 80 mm |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Ethernet LAN |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | |
| Bluetooth |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | IP22, UL, C-UL, TuV, FCC, VCCI, EN55022, CE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Package width | 213 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 215 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.