Back to Top
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Product colour | Black |
| Cutter | |
| Built-in barcodes | MaxiCode, PDF417 |
| Printing media thickness | 0.075 µm |
| Supported paper width | 80 mm |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Power source type | DC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Certification | UL, C-UL, TuV, FCC, VCCI, EN55022, CE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Y | |
| USB Type-A / USB Type-B |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.