Back to Top
With its new, smaller footprint, the TTP-244CE is durable, reliable, and fast. It generates 4.25-inch-wide labels, tags, or receipts at up to 4 inches per second, making it an unbeatable option in terms of price/performance.
This model comes with standard Ethernet and USB connectivity, parallel, RS232.
The printer's easy-to-use design also speeds up ribbon and media loading. Perfect for those who want high performance and reliability without taking up too much space. Upgrade to the TSC TTP-244CE for efficient label printing in a compact, space-saving design.
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 8 ips |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | 200 MHz |
| LED indicators | Y |
| Built-in barcodes | 1D,2D, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon size | 40 - 110 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Flash memory | 4 MB |
| Internal memory | 8 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2.5 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Safety | FCC, CE, C-Tick, UL, CUL, TUV/Safety, CCC |
| Certification | RoHS, WEEE |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 202 x 258 x 173 mm |
| 60 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.