Back to Top
| Frequency band | 5 GHz |
| Built-in processor | |
| Processor model | Atheros MIPS 74Kc |
| Processor frequency | 720 MHz |
| Internal memory | 128 MB |
| Internal memory type | DDR2 |
| Flash memory | 16 MB |
| Antenna gain level (max) | 27 dBi |
| Antenna type | Directional antenna |
| Polarization | Dual polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 1.5:1 |
| Survival wind speed | 96 km/h |
| Wind load | 264.6 |
| LED indicators | LAN, Power, WLAN |
| Mounting | Pole |
| Product colour | White |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 525 mm (20.48 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Height | 525 mm (20.48 ") |
| Weight | 3150 g (6.94 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 620 x 620 x 386 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.