Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 5 GHz | |
| VLAN support | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Internal memory | 128 MB |
| Built-in processor | |
| Certification | FCC, IC, CE |
| DHCP client |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WPA2-AES |
| Power consumption (max) | 9.5 W |
| Input voltage | 24 V |
| Input current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, Power, Signal strength |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 230 mm (8.97 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Bundled software | Antenna Alignment Tool, Discovery Utility, Site Survey, Ping, Traceroute, Speed Test |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.