Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1201 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Web-based management | |
| Transmitting power | 20 dBmW |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Modulation | DSSS, OFDM |
| Flash memory | 256 MB |
| Processor frequency | 1600 MHz |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power consumption (max) | 13.88 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 33.2 mm (1.29 ") |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
