Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1774 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Number of users | 75 user(s) |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | OWE, WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antennas quantity | 2 |
| Power consumption (typical) | 14.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 232 mm (9.05 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 1170 g (2.58 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.