Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 5400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Rate limiting | |
| VLAN support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.8 dBi |
| Power consumption (max) | 21 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal, Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Y |
| 6 GHz | |
| Throughput data rate | 5765 Mbit/s |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 206 mm (8.03 ") |
| Depth | 206 mm (8.03 ") |
| Height | 46 mm (1.79 ") |
| Weight | 680 g (1.5 lbs) |
| Mounting kit | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.