Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wireless isolation | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1350 MHz |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 48 mm (1.87 ") |
| Height | 220 mm (8.58 ") |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Y | |
| Y | |
| 5.0 | |
| Y | |
| 44 - 57 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.