Back to Top
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 42U |
| Maximum weight capacity | 1361 kg |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1022 kg |
| Removable back door | |
| Removable front door | |
| Removable side panels | |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Cable management | |
| Mounting hole shape | Square |
| Feet adjustment | 54 mm |
| Adjustable feet | |
| Key lock | |
| Product colour | Black, Transparent |
| Side panels included | |
| Size | 19 " |
| Back door key lock | |
| Material | Metal |
| Front door key lock | |
| Side panel key lock | |
| RoHS compliance | |
| Certification | EIA 310E, UL2416, REACH |
| Width | 600 mm (23.4 ") |
| Depth | 1200 mm (46.8 ") |
| Height | 2000 mm (78 ") |
| Weight | 137000 g (302.03 lbs) |
| Package width | 724 mm |
| Package depth | 1385 mm |
| Package height | 2134 mm |
| Package volume | 2139847 cm³ |
| Package weight | 173000 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | |
| Number of screws | 50 |
| Mounting hardware included in set | 50 each M6 cage nuts and screws, Cage nut installation tool, edge protection for top panel cable entry, T30 extension driver and Keys |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
