Enjoy features like a 110o FOV, automatic low-light correction, and more that will instantly improve your online experience
This camera produces high-quality photographs even in low-light situations, thanks to its F2.2 aperture lens and automated low-light adjustment feature.
Viewsonic VB-CAM-001 Webcam 1920 x 1080 Built-in Microphones support for up to 1080p resolution delivers crystal clear images and videos for better video conferences.
This camera produces high-quality photographs even in low-light situations, thanks to its F2.2 aperture lens and automated low-light adjustment feature.
The camera's flexible mount allows it to be mounted on a tripod or clamped to the top of a display using the built-in clip.
Two built-in omni-directional mics catch voice properly, ensuring that everyone on the call can easily hear you.
Support for Windows, MacOS, and Chrome OS through plug-and-play.
Zoom, Teams, Google Hangouts, Skype, GoToMeeting, WebEX, FaceTime for Mac, and other video conferencing apps are all compatible with this camera. Even live broadcasting apps like Facebook Live can benefit from seamless integration.
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Full HD | |
| Supported video modes | 1080p |
| Built-in microphone | |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Quantity | 1 |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 200 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
