Back to Top
| Solid-state drive capacity | 400 GB |
| Read speed | 3000 MB/s |
| Write speed | 750 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Random read (4KB) | 225000 IOPS |
| Random write (4KB) | 45000 IOPS |
| Component for | NAS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Power consumption (read) | 3.5 W |
| Power consumption (write) | 3.3 W |
| Power consumption (idle) | 1.6 W |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 3.5 mm (0.14 ") |
| RoHS | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.