Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| LED indicators | Power, Status |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1920 |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Flip & mirror | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Privacy masking |
| Viewing angle, horizontal | 180 ° |
| Viewing angle, vertical | 180 ° |
| Viewing angle, diagonal | 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/32000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 12 x |
| Maximum aperture number | 2.25 |
| Fixed focal length | 1.16 mm |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv3, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS (CoS/DSCP), RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP/IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 63 dB |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Built-in microphone |
| Height | 68.2 mm (2.66 ") |
| Diameter | 150 mm |
| Weight | 695 g (1.53 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Certification | CE, FCC, VCCI, UL, CB |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.