Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Day/night mode | |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS |
| Processor model | ARTPEC-7 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| International Protection (IP) code | IP51 |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Total megapixels | 1 MP |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Supported video modes | 720p |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Privacy masking | |
| Bit rate | Configurable bit rate |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Tilt angle range | 90 - 90 ° |
| Pan range | -179 - 179 ° |
| Camera shutter speed | 1/17000 - 2 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 5 x |
| Digital zoom | 12 x |
| Number of lenses | 1 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 2.2 - 11.0 mm |
| Password protection | |
| Video motion detection | |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS, SNMP |
| Active tampering alarm | |
| HTTPS encryption | |
| Alert notification type | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, LPCM, OPUS, PCM |
| Built-in microphone | |
| Audio detection | |
| Audio system | 1-way |
| Diameter | 130 mm |
| Length | 63 mm |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 4.2 W |
| Power consumption (max) | 9.3 W |
| Certification | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A CAN/CSA C22.2 No. 62368-1, IEC/EN/UL 62368-1, IS 13252 IEC/EN 60529 IP51 NIST SP500-267 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | |
| Manual |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
