Back to Top
The original fisheye view, single panorama, double panorama, and quad view are all available with this fisheye camera.
Users can receive notifications when certain criteria are satisfied using built-in video analytics such as defocus detection, motion detection, tamper detection, people counting, and heatmap.
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 2048 x 2048 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 640 x 640,720 x 720,960 x 960,1280 x 1280,2048 x 2048 |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.2 lx |
| Viewing angle, horizontal | 187 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 187 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 187 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Maximum aperture number | 2.5 |
| Fixed focal length | 1.14 mm |
| Closest focusing distance | 0.3 m |
| IP address filtering | |
| Anti-flicker | |
| Security algorithms | EAP-TLS |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Flash memory | 256 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 49 mm (1.91 ") |
| Diameter | 99 mm |
| Weight | 320 g (0.71 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 4.6 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 6.4 W |
| Web browser |
| Certification | FCC, UL, CE, EAC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.