Back to Top
XNB-6000 has digital picture stabilization with an integrated gyro sensor as well as two SD/SDHC/SDXC memory card slots that take cards up to 512GB.
Tampering, loitering, audio, face, and motion detection, as well as digital auto tracking and sound categorization, are all supported by the camera.
Advanced video analytics and sound classification, True D/N, dual SD card slots, hallway view, HLC Defogger with simple focus, DIS with Gyro sensor, 12VDC/24VAC/PoE.
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Fog proof |
| Form factor | Box |
| Product colour | Black, Ivory |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Full HD | |
| Frame rate | 60 fps |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Video motion detection | |
| IP address filtering | |
| HTTPS encryption |
| Card reader integrated | |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3x |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Composite video out | 1 |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Audio system | 2-way |
| Width | 66.6 mm (2.6 ") |
| Depth | 147.8 mm (5.76 ") |
| Height | 73.1 mm (2.85 ") |
| Weight | 420 g (0.93 lbs) |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.5 W |
| Power consumption (max) | 8 W |
| DC output voltage | 12 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.