Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Bullet (shape) |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| LED indicators | Power, Status |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Camera pan control | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 95 - 30 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 70 - 23 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 128 - 38 u00b0 |
| Pan range | -175 - 175 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/32000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 48 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.4 |
| Minimum aperture number | 2.8 |
| Focal length range (f-f) | 2.7 - 13.5 mm |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 1024 GB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Audio system | 2-way |
| Height | 103.2 mm (4.02 ") |
| Diameter | 155 mm |
| Weight | 909 g (2 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 23 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.