Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2048 x 2048 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Viewing angle, horizontal | 180 ° |
| Viewing angle, vertical | 180 ° |
| Viewing angle, diagonal | 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/32000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 12 x |
| Number of lenses | 1 |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 8000 MB |
| Internal memory | 2000 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, CoS, DDNS, DHCP, DNS, FTP/SFTP, HTTP/HTTPS, ICMP, IGMPv3, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS, RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL/TLS, TCP/IP, UDP, UPnP |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio detection | |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 69.6 dB |
| Height | 68.2 mm (2.66 ") |
| Diameter | 150 mm |
| Weight | 701 g (1.55 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5 W |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.