Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Auto-tracking | |
| People counting function | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Remote viewing | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 480,800 x 448,800 x 480 (WVGA),800 x 600 (SVGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2592 x 1944,3840 x 2160 |
| Noise reduction | |
| Flip & mirror | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) |
| Minimum illumination | 0.05 lx |
| Viewing angle, horizontal | 101.4 ° |
| Viewing angle, vertical | 53.6 ° |
| Viewing angle, diagonal | 120.7 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1/12000 s |
| Number of effective pixels (H x V) | 3864 x 2180 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 2.2 x |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Recognize distance (wide) | 12.6 m |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Recognize distance (tele) | 36.6 m |
| Detect distance (wide) | 62.9 m |
| Identify distance (wide) | 6.3 m |
| Detect distance (tele) | 183 m |
| Focal length range (f-f) | 4.5 - 10 mm |
| Identify distance (tele) | 18.3 m |
| Observe distance (wide) | 25.1 m |
| Observe distance (tele) | 73.3 m |
| Password protection | |
| IP address filtering | |
| Alert notification type | |
| Video motion detection | |
| Active tampering alarm | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/ v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Audio detection | |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711 μ-law, G.726 |
| Height | 368.6 mm (14.38 ") |
| Diameter | 91 mm |
| Weight | 2480 g (5.47 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption | 50 mA |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Web-based management | |
| Web browser | |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection |
| Certification | NEMA4X |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.