Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 4864 x 1632 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Tilt angle range | 0 - 20 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/30 - 1/32000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.2 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Video motion detection |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 8 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv 3, IPv 4, IPv 6, NTP, PPPoE, QoS (CoS/DSCP), RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP/IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 57.9 dB |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711, G.726 |
| Built-in microphone | |
| Audio system | 1-way |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 112 mm (4.37 ") |
| Height | 119 mm (4.64 ") |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Number of cameras | 1 |
| 0 - 180 | |
| 0 - 50 | |
| 0 - 180 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.