10H Play time, HiFi Stereo, Deep Bass, Stereo Headset
These headphones are designed to provide a wireless and convenient listening experience. With an on-the-ear design, they offer quality stereo sound and come with a built-in microphone for easy communication.
You can control your media with just a touch, allowing you to skip tracks, adjust volume, and answer or make calls effortlessly. The headphones have a playtime of up to 10 hours and can be fully charged in just 2-3 hours. They can be used wirelessly or with a 3.5mm jack, making them compatible with a wide range of devices such as iPhones, iPads, Android devices, PCs, Macs, and more.
Whether you're on an airplane, attending Zoom or team calls, or using your smartphone or legacy devices, the Morpheus 360 Tremors Wireless Bluetooth Headphones are the perfect choice.
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Operating keys | Play/pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| On/off switch |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphone frequency | 20 - 22 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery technology | Lithium |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Cables included | AUX, USB |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 202 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.