Back to Top
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 57 mm |
| 3.5 mm connector | |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 2.74 m |
| Product colour | Black, Grey |
| Wearing style | Head-band |
| Volume control | Rotary |
| Compatible products | iPods / iTouches / MP3 Players iPhones / Cell Phones iPads / Tablets / eReaders Computers (Mac & PC) CD Players / Stereos TVs Most Gaming Systems Cassette Players Record Players |
| Weight | 226.8 g (0.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.