Head-band, Bluetooth v 5.0, Wired 3.5mm, TF Card Direct Play, 20Hz-22kHz, 32Ω, 108dB, Neodymium, 40mm, Lithium, 12 hrs, 331g, Rose gold
Our On-Ear Wireless Headphones are built to last up to 10 hours ofuse on a single charge. Also works as wired headphones with the included 3.5mm AUX Cable. USB Charging cable included.
Never miss a call while listening to your favorite tunes, with ou built-in microphone, you can pick up calls while enjoying your favorite playlist.
With Built-in TF card reader, these wireless headphones allow you to play music stored on a TF memory card directly ton the headphones as a standalone music player.
Our OneTouch Media Controls provide total control of your Music, Videos and Media with the touch of a button.
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Colour name | Rosegold |
| Operating keys | Answer/end call, Multi-key, Play/pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Detachable cable |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Rose gold |
| Backlight | |
| Volume control | Button |
| Compatible products | iPhone, iPad, iPod, Android, Samsung, Lenovo, HP, Asus, Acer, Tablets, Smartphones and Bluetooth enabled TV's |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 40 mm |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Lever |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB |
| Quick start guide |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package weight | 331 g |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.