Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable length | 1.8 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -58 dB |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 73.2 g (0.16 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
