Back to Top
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Translucent |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Scratch-resistant | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to remove | |
| Easy to apply | |
| Fingerprint resistant | |
| Durable screen protection | |
| Easy to clean |
| Maximum screen size compatibility | 19.5 " |
| Screen size HxW | 23.7 x 43.3 mm |
| Package width | 342 mm |
| Package depth | 2 mm |
| Package height | 469 mm |
| Package weight | 218.4 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1210 mm |
| Pallet weight | 264000 g |
| Quantity per pallet | 805 pc(s) |
| Shipping carton width | 352 mm |
| Shipping carton length | 481 mm |
| Shipping carton height | 47 mm |
| Shipping carton weight | 1500.2 g |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128830821 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.