Back to Top
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Scratch-resistant | |
| Easy to apply | |
| Durable screen protection | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Light transmission | 35 % |
| Touchscreen compatible | |
| Easy to remove | |
| Surface finish | Matt |
| Screen format | Standard |
| Maximum screen size compatibility | 17 " |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Width | 338 mm (13.18 ") |
| Height | 271 mm (10.57 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.