Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Protection features | Vandal-proof |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,2592 x 1944,1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1536 (QXGA),640 x 480 (VGA) |
| Supported video modes | 1080p,720p |
| Frame rate | 15 fps |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Viewing angle, horizontal | 126.9 u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 90 u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 u00b0 |
| White balance | Auto, Manual |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 0.2 ~ 0.0005, 0.2 ~ 0.0001 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3.2 " |
| Zoom capability | |
| Fixed focal length | 1.9 mm |
| Password protection type | User |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, HTTPS |
| HTTPS encryption | |
| Video motion detection | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, HTTP, HTTPS, DHCP, PPPoE, RTP, RTSP, IPv6, DNS, DDNS, NTP, ICMP, ARP, IGMP, SMTP, FTP, UPnP, SNMP, Bonjour |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | RJ-45 |
| Height | 58 mm (2.26 ") |
| Diameter | 110 mm |
| Weight | 191 g (0.42 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power consumption (typical) | 2.91 W |
| Reset button |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Compliance industry standards | 802.3af, 802.3, 802.3u |
| Power LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
