Back to Top
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Smart IR | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Camera pan control | |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Tilt angle range | -10 - 80 ° |
| Pan speed | 190 °/sec |
| Angle of rotation | 190 ° |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Lens diameter | 22 mm |
| Focal length range (f-f) | 3.4 - 8.9 / 9 - 22 mm |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 4.8 W |
| Power consumption (max) | 10.7 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.8 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Number of cameras | 1 |
| 85258900 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
