Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| Protection features | Vandal proof |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Housing material | Metal |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Frame rate | 60 fps |
| Flip & mirror | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Privacy masking | |
| Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 88.6 ° |
| Viewing angle, vertical | 47.5 ° |
| Viewing angle, diagonal | 104.8 ° |
| Tilt angle range | 0 - 67 ° |
| Pan range | 0 - 354 ° |
| Angle of rotation | 355 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Adjustment shutter speed | Manual |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Progressive scan |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.4 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Video motion detection | |
| Active tampering alarm | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | RJ-45 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Audio system | 2-way |
| Height | 97.5 mm (3.8 ") |
| Diameter | 120 mm |
| Weight | 615 g (1.36 lbs) |
| Power source type | PoE |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
| Maximum output level | 1 Vpp |
| Lens mount interface | Board mount |
| Output impedance | 75 Ω |
| USB connectivity |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.