Back to Top
| Keyboard language | English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Flexible keyboard | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 450 x 167 x 21.4 mm |
| Keyboard weight | 515 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.